II Powstańczy Rajd Rowerowy – 1 sierpnia 2021

Za nami II Powstańczy Rajd Rowerowy, który przejechał ulicami Gminy Radomyśl nad Sanem w celu uczczenia 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Rajd został zorganizowany przez Gminne Centrum Kultury w Radomyślu nad Sanem z siedzibą w Chwałowicach pod patronatem Wójta Gminy Radomyśl nad Sanem. Dzięki dużej frekwencji udało się nam zakomunikować swój patriotyzm i oddać cześć pamięci walczącym o wolną Polskę. Rajd ten był znakiem hołdu oraz upamiętnieniem Powstańców Warszawskich i mieszkańców stolicy, którzy zginęli podczas trwających 63 dni walk z niemieckim okupantem.

Rajd wystartował z dwóch krańców Gminy Radomyśl nad Sanem: z parkingu przy GCK w Chwałowicach oraz z parkingu przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Rzeczycy Długiej.  Przedstawiciele Stowarzyszenia Mieszkańców Rzeczycy Długiej
i Musikowa wraz z uczestnikami rajdu tuż przed godziną 17:00 złożyli znicze w miejscu pamięci przy pomniku
w Rzeczycy Długiej. O godzinie 17:00, jako pamiątka godziny „W” zawyły syreny, minutą ciszy oddany został hołd Bohaterom Warszawy, po czym oba peletony wystartowały w stronę miejsca docelowego rajdu.

Po dotarciu na cmentarz w Radomyślu nad Sanem dyrektor GCK Teresa Lachowska przywitała uczestników rajdu, odśpiewany został Hymn Polski, w trakcie spotkania głos zabrał Wójt Gminy Radomyśl nad Sanem Jan Pyrkosz przybliżając zebranym historię Powstania Warszawskiego, po czym odśpiewane zostały pieśni patriotyczne.

Delegacje samorządowe, przedstawiciele Stowarzyszeń, przedstawiciele KGW, harcerze złożyli wiązanki oraz zapalili znicze przy „Pomniku Poległych”.

Dziękujemy wszystkim za tak liczne przybycie, pomimo niesprzyjającej pogody w duchu patriotyzmu udało nam się oddać hołd poległym.

fot. Stowarzyszenie Mieszkańców Rzeczycy Długiej i Musikowa

Fot. i tekst – GCK