AKTUALNOŚCI

Święto Plonów 2021 – Chwałowice

Dożynki to ludowe święto plonów połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Dożynki oznaczają dożęcie zboża ozimego, tj. żyta i pszenicy, tudzież obrzędy i zabawy dożynkowe. Z dożynkami nieodłącznie wiązały się wieńce, których tradycja wykonywania sięga jeszcze czasów przedwiecznych. Były one symbolicznym przedstawieniem zebranego plonu, trudu i pracy żniwiarza. To właśnie w wieńcu miały skupiać się tajemnicze siły decydujące o wzroście zboża i urodzaju w następnym roku.

15 sierpnia 2021 roku w Chwałowicach odbyły się Dożynki Gminy Radomyśl nad Sanem. Uroczystość rozpoczęła się Mszą dziękczynną w intencji rolników. Po zakończonym nabożeństwie Dyrektor Gminnego Centrum Kultury
w Chwałowicach, Teresa Lachowska przywitała gospodarzy wiejskich, przedstawicieli władz samorządowych, zaproszonych gości oraz mieszkańców Gminy Radomyśl nad Sanem. W swoim wystąpieniu wyraziła wdzięczność za ciężką pracę i trud włożony w prowadzenie gospodarstw rolnych. W dalszej części wystąpienia podziękowała grupom wieńcowym oraz Kołom Gospodyń Wiejskich. Podkreśliła jak ważne w dzisiejszych czasach jest kultywowanie tradycji ludowych oraz pielęgnowanie wielowiekowych zwyczajów.

Następnie głos zabrał Wójt Gminy Radomyśl nad Sanem Jan Pyrkosz. W swoim przemówieniu zaznaczył, że „dożynki to jedno z najpiękniejszych świąt nie tylko dla rolników, ale także dla każdego mieszkańca wsi… Zboże zebrane latem jest ukoronowaniem ciężkiej pracy rolnika – z niego powstaje chleb będący symbolem dostatku i sytości. Z niego powstają też na dzień Święta Plonów wieńce dożynkowe, w których zawiera się nie tylko radość z pomyślnie zakończonych żniw, ale także wdzięczność za udane zbiory. W tych wieńcach tli się tęsknota do pielęgnowania narodowej, chłopskiej tradycji…Na przestrzeni wieków obrzędy dożynkowe zmieniły swój charakter, jednak podczas obchodów tego święta, zawsze pod wspólnym mianownikiem znajdowały się chleb, symbol dostatku oraz przywiązanie do tego skrawka ziemi, z którego zbierane jest zboże”.

Gospodarz Gminy przywitał gości, którzy tego dnia zaszczycili swoją obecnością:

Janinę Sagatowską – Senator RP, Elżbietę Kulpę – Skarbnik Powiatu Stalowowolskiego, Łukasza Durka – Kierownika ARiMR w Stalowej Woli, Grzegorza Męcińskiego – Kierownik KRUS w Stalowej Woli, Aspiranta Sztabowego Józefa Hajdo – Kierownika Posterunku Policji w Radomyślu nad Sanem, Wojciecha Madeja – Z-ce Nadleśniczego Nadleśnictwa Gościeradów, Łukasza Gałkę – Dyrektora BS w Radomyślu nad Sanem, Edwarda Wermińskiego – Przewodniczącego Rady Gminy Radomyśl nad Sanem, Stanisława Rybaka – Z-ce Przewodniczącego Rady Gminy Radomyśl nad Sanem, Marcina Flisa – Dyrektora Biura Lokalnej Grupy Rybackiej w Nowej Dębie, Leokadię Gugałę – Radną Powiatu Starowolskiego. Ponadto powitani zostali radni Gminy Radomyśl nad Sanem, Panie i Panowie Sołtysi, przedstawiciele oświaty w osobach Dyrektorów Szkół oraz Przedszkoli z Gminy Radomyśl nad Sanem, reprezentanci Służby Zdrowia
i Pomocy Społecznej Gminy Radomysł nad Sanem, strażacy OSP wraz z prezesami i naczelnikami: Grzegorzem Krawcem – Komendantem Gminnego OSP Radomyśl nad Sanem oraz Mariuszem Kosińskim – Prezesem Zarządu Oddziału Gminnego OSP RP w Radomyślu nad Sanem, przedstawiciele KGW oraz Stowarzyszeń działających w naszej Gminie, sponsorzy, przedstawiciele mediów, rolnicy, mieszkańcy oraz wszyscy, którzy przyczynili się do organizacji Święta Plonów.

W dalszej części uroczystości wystąpili: Janina Sagatowska – Senator RP, Władysław Ścipień – Łowczy Koła Łowieckiego „Sęp” oraz Adam Majewski – Sołtys wsi Chwałowice.

Po solennych przemówieniach rozpoczął się oficjalny ceremoniał dożynkowy. Starości tegorocznych dożynek: pani Cecylia Sajda i pan Ryszard Zbydniowski na ręce wójta Gminy Radomyśl nad Sanem Jana Pyrkosza i Przewodniczącego Rady Gminy Radomyśl nad Sanem Edwarda Wermińskiego złożyli dary dożynkowe. Następnie starości dożynek oraz władze starym zwyczajem dzielili się chlebem ze społecznością dożynkową.

Podczas tegorocznego Święta Plonów odbyły się konkursy:

– na „Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy”,

– na „Najbarwniejsze Stoisko Kulinarne”,

– na „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2021” (konkurs organizowany przez KRUS w Stalowej Woli).

Po wybraniu Komisji Konkursowych Dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Teresa Lachowska przedstawiła Grupy Wieńcowe oraz stoiska kulinarne przygotowane przez KGW oraz Stowarzyszenia:

Wieńce:

– Żabno

– Radomyśl nad Sanem

– Nowiny

– Pniów

– Dąbrówka Pniowska

– Antoniów

– Orzechów

– Chwałowice Wieś

– Chwałowice Popowice

– Witkowice

Stoiska Kulinarne:

– KGiG w Rzeczycy Długiej i w Musikowie

– KGW Żabno

– Stowarzyszenie NOVINY

– KGW PNIÓW

– KGW Antoniów

– KGW Chwałowice

– KGW Witkowice

– KGW Wola Rzeczycka

– KGW Dąbrówka Pniowska

Kolejnym Punktem uroczystości były występy artystyczne. Podczas Święta Dożynkowego na scenie zaprezentowały się:

– Kapela Ludowa z Gościeradowa. Zespół folklorystyczny działający od 1995 roku, aktywnie uczestniczący w życiu społecznym i kulturalnym regionu, biorący udział w licznych festiwalach, przeglądach, konkursach oraz imprezach okolicznościowych. Repertuarem zespołu były: polki, walczyki oraz piosenki biesiadne.

– Marysia Stefanowska: uczennica PSP im. Generała Kazimierza Sosnkowskiego w Antoniowie. Uczęszcza ona na naukę muzyki w szkole „Dobrej Muzy” pod okiem pana Tomasza Turka. Uczestniczyła w różnych przeglądach, festiwalach, konkursach muzycznych m.in.: Wygraj Sukces, Tęczowe piosenki Jana Wojdaka, Gęsie Pióro, Festiwal Piosenek Patriotycznych, Kraśnik Blues Meating. Brała udział w przeglądach i konkursach wokalnych, które organizowane były przez GCK w Chwałowicach. Na scenie dożynkowej zaśpiewała utwory „Zacznij od Bacha” z repertuary Zbigniewa Wodeckiego, „Wehikuł Czasu” – Dżem oraz „Ściernisko” – Braci Golec.

– Zosia Kozłowska: Absolwentka PSP w Chwałowicach im. Jana Pawła II. Uczęszcza ona na naukę muzyki w szkole „Dobrej Muzy” pod okiem pana Tomasza Turka. Uczestniczyła w różnych przeglądach i konkursach muzycznych, często wspierała święta oraz imprezy organizowane przez GCK. Wykonała piosenkę z repertuaru Sanah pt. „Cząstka” oraz ludową pieśń „Oj Chmielu”.

Po zakończeniu recitali wokalnych najmłodsi mieszkańcy naszej Gminy: Szymon Ryba, Lena Bąk oraz Mateusz Rudy zarecytowali „Abecadło o Chlebie” Władysława Bełzy.

Kolejnym elementem tegorocznego sierpniowego święta był pokaz kawaleryjski „Lanca Szabla” w wykonaniu kawalerii Kowalów z Borowa nad Wisłą w barwach 24 Pułku Ułanów z Kraśnika. Na placu dożynkowym kawalerzyści przedstawili licznie zgromadzonej publiczności niezwykle atrakcyjny pokaz umiejętności ułańskich. Można było zobaczyć jak kiedyś ułani władali szablą, lancą, jak potrafili zjednoczyć się z koniem by w czasie bitwy stanowić zwartą i sprawną formację. Skoki przez ogień budziły największe emocje, a szarża prezentowana przez Kowali z Borowa zasługuje na wielkie słowa uznania.

Po pasjonującym występie jeździeckim miało miejsce rozstrzygnięcie konkursów dożynkowych. W tym roku komisje były jednogłośne. Zarówno grupy wieńcowe jak i stoiska kulinarne otrzymały ex aequo pierwsze miejsce. Przewodniczący komisji: Radna Gminy Radomyśl nad Sanem Dorota Borys oraz Kierownik KRUS Grzegorz Męciński pięknymi słowami gratulowali wygranym.

Komisja Konkursowa na „Najbarwniejsze Stoisko Kulinarne” oceniła prezentowane potrawy pod względem oryginalności wybierając ze stołów najbardziej atrakcyjne dania. Jury brało także pod uwagę aranżację oraz estetykę stoisk, bogactwo i różnorodność serwowanych przysmaków, a także walory smakowe.

KGW Chwałowice otrzymało punkty za dania rybne – w szczególności smakował glazurowany łosoś, KGW Witkowice skradło serce przepysznymi pierogami, KGW Pniów zdobyło uznanie za przygotowanie pasztetu z fasoli oraz cukinii, KGW Rzeczyca Długa zachwyciło oceniających daniem z dziczyzny, KGW Antoniów zaserwowało zebranym przepyszna zupę z cukini, KGW Żabno oczarowywało daniem „bursztynowy puch”, ze stoiska KGW Dąbrówka Pniowska komisja najwyżej oceniła „Gołąbki bez zawijania”, a Stowarzyszenie Noviny otrzymało najwyższą notę za dania z żurawiny.

Pan Grzegorz Męciński gratulując wygranym w konkursie na „Najpiękniejszy Wieniec” oznajmił, że „efekt pracy każdej grupy wieńcowej jest znakomity, wszyscy twórcy zaprezentowali się rewelacyjnie, wasze pomysły oraz włożony trud
w przygotowanie wieńców jest nieoceniony.”

Komisja opiniując prezentowane dzieła kierowała się kreatywnością, wkładem pracy, doborem materiałów oraz zaangażowaniem twórców. „Każdy z wieńców zasługuje na 1 miejsce, dziś nie ma lepszych ani gorszych”, kontynuował przewodniczący komisji.

Zamykając część konkursową na ręce przedstawicieli KGW oraz Grup Wieńcowych wręczone zostały kosze
z podarunkami, ogłoszenie wyników odbyło się w wielce przyjaznej atmosferze, wszyscy biorący udział w konkursie zostali docenieni i nagrodzeni.

Po zakończeniu oficjalnej części dożynek rozpoczęły się koncerty. Gwiazdą wieczoru był międzynarodowy folk-rockowy zespół Słowiany. Uczestnicy 8 Edycji Must Be The Music, grupa składająca się z profesjonalnych muzyków z Polski
i Ukrainy. „Wokalistka ma niezwykły folkowy głos, który trudno spotkać w Europie. Barwne osobowości, energetyczna muzyka, słowiański duch – to najkrótsze określenie jednego z najbardziej interesujących zespołów tego typu w Polsce. Ich występy z ogromną dawką pozytywnej energii przyciągają wszystkich, niezależnie od wieku. Zespół zagrał setki koncertów w Polsce i za granicą, wystąpił na wielu znanych festiwalach i w programach telewizyjnych.” – zapowiadała dyrektor GCK.

Koncert odbył się w dwóch odsłonach, w przerwie miał miejsce występ taneczny. Dla zebranych gości przepiękne tańce zaprezentowała para: Emilia Woźniak z partnerem Michałem Litewką. Publiczność zareagowała gromkimi brawami.

Następnym punktem wieczoru był pokaz fajerwerków. Po dokończonym koncercie krakowskiej grupy, na gwieździstym niebie rozświetliły się atrakcyjne fajerwerki. Niezwykły pokaz świetlny zrobił na uczestnikach imprezy ogromne wrażenie. W rytm głośnej muzyki nad głowami zebranych gości mieniły się przepiękne iluminacje.

Zwieńczeniem niedzielnego spotkania był koncert zespołu Kwadrat. Przebojowa muzyka porwała zebraną publiczność do tańca. W akompaniamencie znanych melodii pod sceną bawiło się wiele osób, „dyskoteka pod gwiazdami” trwała do późnych godzin nocnych.

Oprócz konkursów, występów artystycznych, koncertów, stoisk kulinarnych organizatorzy Święta Plonów zapewnili wszystkim uczestnikom szereg atrakcji. W trakcie dożynek odbywał się kiermasz książek, a dzieci i młodzież mogła skorzystać ze zjeżdżalni oraz animacji grupy M&M Events. Animatorzy zaoferowali maluchom malowanie twarzy,
a wielką niespodzianką dla najmłodszych okazały się: bańki mydlane, balony na hel, warsztaty cyrkowe, przejażdżki kucykami oraz gry i zabawy ruchowe.

Na placu dożynkowym rozstawione były kramy z garmażerką, upominkami, koszulkami oraz kosmetykami. Swoje stoiska zaprezentowały także:
BS w Radomyślu nad Sanem, KRUS Stalowa Wola oraz ODR Stalowa Wola. Kulinaria wystawiane przez Koła Gospodyń Wiejskich oraz Stowarzyszenia cieszyły się wielkim zainteresowaniem. Uczestnicy dożynek mogli zakosztować regionalnych potraw, napitków oraz wypieków. Każdy stół był barwny, kolorowy i wysoce różnorodny. Dla przybyłych na Gminne Dożynki przygotowana została fotobramka, każdy zainteresowany mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie,
a miłośnicy motoryzacji chętnie podziwiali Mazdy X5, które dzięki zaangażowaniu Piotra Krawca tego dnia licznie zjechały się z całej Polski do Chwałowic.

W trakcie trwania dożynek wyznaczony był plenerowy punkt szczepień przeciwko COVID-19.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim biorącym udział
w Dożynkach 2021, przedstawicielom władz samorządowych, sołtysowi Chwałowic wraz z radą sołecką, grupom wieńcowym, KGW, stowarzyszeniom, mieszkańcom, księżom, strażakom oraz sponsorom, którzy z dobrej woli wsparli nasze święto.

Sponsorzy Dożynek w Chwałowicach:

– Lokalna Grupa Rybacka Puszczy Sandomierskiej

– Marta i Mateusz Kozłowscy, Producent Drzwi „ERKADO”

– Maria i Zbigniew Kozłowscy, Producent Drzwi „ERKADO DREWNO”

– Mariusz Pasztaleniec, Producent Drzwi „AGMAR”

– Halina Kozłowska, „STOLARNIA ADAM”

– Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Lokalnych

w Chwałowicach

– BS w Zaleszanach Oddział w Radomyślu

– Cecylia i Zenon Sajdowie

– Krystyna i Ryszard Zbydniowscy

– Henryka i Sylwester Żurawscy

– Anna i Andrzej Górniakowie, SKLEP „GROSZEK”

– Maria i Adam Majewscy

– Zbigniew i Michał Stawiarscy, „Kopalnia Piasku Chwałowice”

– Roman i Marcin Mazurek, FIRMA „WODMEL”

– Agnieszka i Robert Zbiżek

– Dorota i Zbigniew Borys

Fot. M.L. Tekst P.B.

Skip to content