AKTUALNOŚCI

UROCZYSTE OBCHODY 11. LISTOPADA

Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym. 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Polacy dzięki niezłomności, patriotyzmowi i bohaterstwu wywalczyli wolność. W 103. rocznicę Odzyskania Niepodległości w Gminie Radomyśl nad Sanem miało miejsce uczczenie tego ważnego święta. Jak co roku samorządowcy Gminy Radomyśl nad Sanem na czele z wójtem Janem Pyrkoszem, przedstawiciele stowarzyszeń oraz KGW złożyli kwiaty oraz zapalili znicze w miejscach pamięci. 

Wiązanki oraz świece zostały złożone pod pomnikiem ufundowanym z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Rzeczycy Długiej oraz pod pomnikiem gen. Kazimierza Sosnkowskiego w Antoniowie. Ponadto delegacje złożyły pokłon pod tablicami upamiętniającymi 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości w Dąbrówce Pniowskiej oraz w Pniowie.  

O godzinie 10:30 w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej i Pocieszenia odbyła się uroczysta msza święta, którą w intencji Ojczyzny odprawił ks. kanonik Józef Turoń. Liturgię uświetniła radomyska Orkiestra Dęta. W uroczystości udział wzięli: wójt Gminy Radomyśl nad Sanem Jan Pyrkosz wraz przedstawicielami samorządu gminnego i jednostek organizacyjnych, Nadleśnictwa Gościeradów, harcerze, zuchy oraz mieszkańcy gminy.

Po zakończonym nabożeństwie uczestnicy tegorocznego święta wraz z Orkiestrą Dętą przemaszerowali na Mały Rynek, gdzie pod pomnikiem „Poległych i zaginionych w czasie wojny światowej w 1914 -1918 z Radomyśla” delegacja samorządowa w składzie: wójt Jan Pyrkosz, z-ca Izabela Szałaj, dyrektor GCK Teresa Lachowska oraz radna Dorota Borys zapaliła znicze i złożyła kwiaty. Pokłon i cześć bohaterom oddały także delegacje przedstawicieli jednostek organizacyjnych, Nadleśnictwa Gościeradów i harcerzy. Na zakończenie został odegrany i odśpiewany hymn narodowy.

Kolejna część uroczystości odbyła się na Dużym Rynku, przed urzędem gminy gdzie postawiony został pomnik z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Tu również zapłonęły znicze i zostały złożone wiązanki kwiatów.

Jako wyraz hołdu i wdzięczności wszystkim obrońcom naszej Ojczyzny, przedstawiciele samorządu oddali pokłon również pod krzyżem z tablicą upamiętniającą 100. rocznicę odzyskania niepodległości, umiejscowionym na głazie na placu kościelnym w Chwałowicach.

Walczącym i poległym w walce o wolną Polskę hołd oddano także w Witkowicach pod tablicą umieszczoną na ścianie kaplicy przydrożnej, która odbudowana została w 2018r.

Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy miało również miejsce w Żabnie pod dębowym krzyżem, upamiętniającym ofiary obozu NKWD z lat 1944-45.

Ostatnim punktem obchodów było złożenie hołdu poległym w walce o niepodległość pod Krzyżem pamięci
1918 – 2018 wzniesionym w 100. rocznicę odzyskania niepodległości na cmentarzu w Woli Rzeczyckiej. Podczas świętowania na placu przykościelnym zapłonęło ognisko patriotyczne, które symbolicznie rozpalili wójt Jana Pyrkosz,
ks pr. Marcin Hejman oraz druhna Dorota Nieznalska.  Wspólnie odśpiewano pieśni patriotyczne, zagrała nowo powstała orkiestra dęta z Woli Rzeczyckie, a wszyscy zebrani mogli wysłuchać programu słowno –muzycznego, który przygotowany został przez harcerzy.

Z powodu panującej pandemii, tegoroczne obchody Święta 11. Listopada miały odbyć się w skromnym gronie przedstawicieli samorządu gminnego oraz jednostek organizacyjnych. Liczna grupa mieszkańców naszej małej społeczności, orkiestranci, harcerze, członkowie lokalnych stowarzyszeń oraz KGW chcąc zakomunikować swój patriotyzm przyłączyli się do tych obchodów. Uroczystości nacechowane były istotnym przesłaniem, że współczesność oczekuje od nas pamięci o synach tej ziemi, którzy dla Kraju byli gotowi ponieść największą ofiarę. Wspólne świętowanie stało się świadectwem umiłowania ojczyzny.

tekst: P.B.

zdjęcia: M.L.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content