Wystawa “Śladami PRL-u w gminie Radomyśl nad Sanem” zaprasza do zwiedzania.

27 lutego 2022 miało miejsce otwarcie stałej wystawy „Śladami PRL-u w gminie Radomyśl nad Sanem” a tym samym zamknięcie projektu Równać Szanse. Uroczystości rozpoczęły się pod budynkiem Izby Regionalnej oraz nowo powstałej wystawy. Dyrektor GCK Teresa Lachowska powitała przybyłych gości: wójta gminy Jana Pyrkosza, zastępcę wójta Izabelę Szałaj, radną powiatową Leokadię Gugała, radnych gminnych Dorotę Borys, Tomasza Budziło, Justynę Szwedo, przewodniczącego stowarzyszenia PANDOZ Janusza Wronę, dyrektor Dziennego Domu Senior + Martę Borys wraz z jego uczestnikami, młodzież z programu Równać Szanse, panie z KGW Antoniów oraz mieszkańców, którzy dołączyli by wspólnie świętować powstanie nowego obiektu pamięci. Po oficjalnym przecięciu wstęgi goście obejrzeli bogato wyposażone wnętrze izby, dorosła część zebranych miała okazje powspominać czasy minione, młodzież z kolei zapoznać się z prostymi narzędziami codziennego użytku tak różnymi od dzisiejszych. Wystawa obejmuje szeroko sfery życia w czasach PRL-u, od zabawek dziecięcych, ówczesnych kreskówek, prasy, telewizji, przez wyposażenie wnętrz, umeblowanie, oświetlenie, dekoracje, sprzęty elektroniczne, kuchenne, po stare fotografie, pocztówki, plakaty i wiele innych obiektów, które zostały odnowione, wyczyszczone i zachowane za szybami kredensów na wysoki połysk.

Kiedy wszyscy zebrani nasycili zmysły wizualnie nadszedł czas na kosztowanie smaków PRL-u. Przenieśliśmy się do budynku filii GBP Antoniów gdzie suto zastawiony stół oferował charakterystyczne dla prywatek lat 70-tych przekąski takie jak sałatka jarzynowa, galareta, śledzik, bigos. Nie zabrakło tradycyjnej oranżady i słodkości. Punktem centralnym spotkania był pokaz mody w wykonaniu młodzieży z programu Równać Szanse oraz wręczenie im symbolicznych medali i podziękowań za wkład oraz zaangażowanie w proces powstawania wystawy.

Ogromnie dziękujemy wszystkim, którzy oferowali swoją pomoc zaczynając od otwarcia projektu, przygotowywania pomieszczenia, meblowania go, aż do zakończenia, kiedy szykowaliśmy otwarcie.Serdecznie zapraszamy do odwiedzania wystawy i wycieczkę śladami PRL-u!

M.L.