Standardy ochrony małoletnich

Standardy ochrony małoletnich – nowy obowiązek ustawowy

W lutym tego roku w życie wejdą przepisy nakładające obowiązek wdrożenia standardów ochrony małoletnich w placówkach edukacyjnych, centrach kultury, bibliotekach.

Czym są standardy ochrony małoletnich?

Standardy ochrony małoletnich stanowią jeden ze szczególnych środków ochrony małoletnich. Odnoszą się one przede wszystkim do ochrony dzieci przed krzywdzeniem. Do ich przyjęcia i wdrożenia zobligowane są m.in.:

• podmioty zarządzające jednostkami wchodzącymi w skład systemu oświaty;
  • organy zarządzające jednostkami oświatowymi, opiekuńczymi, wychowawczymi, resocjalizacyjnymi, religijnymi, artystycznymi, medycznymi, rekreacyjnymi, sportowymi;
  • jednostki, w których mogą przebywać małoletni;
  • podmiotem świadczącym usługi hotelarskie oraz turystyczne, a także prowadzące inne miejsca zakwaterowania zbiorowego.

Każda z ww. placówek dostosowuje standardy do charakteru oraz rodzaju własnej działalności.

Ogólnie standardy ochrony małoletnich dotyczą ochrony dzieci przed krzywdzeniem na wielu różnych płaszczyznach. Opierają się one na czterech filarach:

1. Ustanowienie i wdrożenie polityki ochrony w danej placówce.
  2. Monitoring działania systemu – obserwacja, nauka i wzbudzanie zainteresowania w pracownikach
    i współpracownikach w kwestii ochrony małoletnich.
  3. Procedury interwencyjne – m.in. wyznaczenie osoby odpowiedzialnej za składanie zawiadomień
    o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego.
  4. Okresowy monitoring zgodności procedur wybranej jednostki edukacyjnej ze standardami krajowymi.

15 lutego 2024 r. wejdzie w życie ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny
i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2023 poz. 1606, dalej jako: ustawa). Od tego momentu standardy ochrony małoletnich staną się obowiązkiem we wspomnianych wcześniej jednostkach. Zgodnie  z art. 10 ustawy obowiązek wprowadzenia standardów  musi być zrealizowany
w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie tzw. ustawy (do 15 sierpnia 2024 r.). Jest to tak zwany okres przejściowy, na dostosowanie działalności danego podmiotu do zgodności z ustawą.

Zapraszamy do zapoznania się ze standardami: