Dożynki Gminy Radomyśl nad Sanem

18 sierpnia w Radomyślu nad Sanem rolnicy podziękowali za tegoroczne plony. Na placu obok Domu
Rekolekcyjnego pojawiło się aż 15 wieńców dożynkowych wraz z grupami wieńcowymi z terenu naszej gminy:

1. Grupa wieńcowa z Rzeczycy Długiej
  2. Grupa wieńcowa z Musikowa
  3. Grupa wieńcowa z Rzeczycy Okrągłej
  4. Grupa wieńcowa z Dąbrowy Rzeczyckiej
  5. Grupa wieńcowa z Woli Rzeczyckiej
  6. Grupa wieńcowa z Żabna
  7. Grupa wieńcowa z Radomyśla nad Sanem
  8. Grupa wieńcowa z Pniowa
  9. Grupa wieńcowa z Antoniowa
  10. Grupa wieńcowa z Dąbrówki Pniowskiej
  11. Grupa wieńcowa z Witkowic
  12. Grupa wieńcowa z Chwałowic
  13. Grupa wieńcowa z Chwałowic (Szeliga Barbara)
  14. Grupa wieńcowa z Łążka Chwałowskiego
  15. Grupa wieńcowa z Kępy Rzeczyckiej

Święto rozpoczęło się od Mszy Świętej dziękczynnej w intencji rolników, którą odprawił proboszcz parafii Radomyśl – ks. Witodol Szczur wraz księżmi Damianem Zielińskim oraz Marcinem Hejmanem. Natomiast oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta z Radomyśla nad Sanem wraz z mażoretkami.
Po zakończonym nabożeństwie kondukt dożynkowy wraz z grupami wieńcowymi, orkiestrą dętą oraz mażoretkamiprzeszedł z kościoła na właściwy plac imprezy. Muzycy odegrali szereg utworów, a najmłodsi uczestnicy święta zaprezentowali przepiękny taneczno-marszowy układ choreograficzny.
Kolejna część wydarzenia została poprowadzona przez Dyrektor GCK Teresę Lachowską, natomiast zgromadzonych gości powitał Wójt Gminy Jan Pyrkosz. Gospodarz Gminy
oddał hołd wszystkim, którzy uprawiają ziemię, podziękował za kultywowanie tradycji, podkreślił jak głęboką wiarą i umiłowaniem ojczyzny charakteryzują się mieszkańcy wsi.
Następnie głos zabrał Przewodniczący Rady Gminy Krzysztof Sioda podkreślając tym samym ważną rolę rolnictwa oraz pracy w gospodarstwie.
Kolejnym i niezwykle ważnym elementem święta był obrzęd dożynkowy. Starostowie Julian Geneja oraz Halina Story przekazali dary dożynkowe przedstawicielom Samorządu Gminy. Wójt Jan Pyrkosz przyjął chleb wypieczony z tegorocznych zbiorów, natomiast Przewodniczący Rady Krzysztof Sioda otrzymał kosz z owocami. Podzielono chleb i rozdano wśród przybyłych gości. Następnie nastąpiła wyczekiwana prezentacja wieńców. Każda z grup miała okazję opowiedzieć o procesie powstawania swojego dzieła oraz o materiałach użytych przy pracy. Z roku na rok wieńce zaskakują coraz bardziej
misternym wykonaniem, różnorodnością, technikami wykonania oraz bogactwem ziół i zbóż wkomponowanych w całokształt.

Tegoroczna część artystyczna odkryła przed widzami wspaniałe talenty. Oprócz stałych bywalców naszej sceny, zespołów: Sanowiślaczki, Akir oraz Promyk, wystąpiła również Kapela Ludowa z Gościeradowa, zespół Pyszniczanie, uczeń Szkoły Muzycznej w Stalowej Woli Kacper Kuchno grający na akordeonie, tancerze Dorota Tutak i Szymon Jaworski reprezentujący Szkołę Tańca „Just Dance” w Stalowej Woli oraz solistki Emilia Gębala oraz Aleksandra Chamera.
W przerwie pomiędzy występami na scenę zaproszono rolników, grupy wieńcowe i KGW z naszej Gminy. Wszyscy z rąk pani Kamili Piech oraz Rafała Webera otrzymali kosze pełne przysmaków. Na odwiedzających imprezę czekały niezwykle barwne i obfite w swojskie smaki stoiska kulinarne przygotowane przez: KGW Chwałowice, KGWiG Łążek Chwałowski, KGW Antoniów, KGW Dąbrówka Pniowska, KGW Rzeczyca Okrągła, a panie z KG Radomyśl nad Sanem zapewniły obsługę kulinarną podczas obiadu.
Ostatnim punktem imprezy były koncerty. W godzinach wieczornych scenę przejęli dorośli artyści. Koncert zagrał zespół Roy, który powstał kilka lat temu w okolicach Tymbarku i Limanowej. Kapela gra głównie folk góralski połączony z folkiem lachowskim. Wszyscy członkowie formacji z muzyką związani są od najmłodszych lat. Razem zajmują się oprawą muzyczną wszelkiego rodzaju imprez.

Wspaniałą zabawę pod gwiazdami zapewnił zebranym zespół muzyczny Piotra Ryby, a zwieńczeniem tegorocznego święta plonów był niezwykle spektakularny pokaz laserów. Poza powyższymi atrakcjami na placu dożynkowym pojawiły się także stoiska z zabawkami, dmuchane zjeżdżalnie, animatorzy zabawiający najmłodszych bańkami mydlanymi i malowaniem twarzy, kiermasz książek, stoisko
malarskie, a także przepyszna palona kawa oraz garmażerka. Dożynki gminne zostały sfinansowane ze środków własnych Gminy przeznaczonych na działalność kulturalną
oraz wsparcia sponsorów:

• Bank Spółdzielczy w Zaleszanach Oddział w Radomyślu nad Sanem
  • Mariusz Pasztaleniec – firma „Agmar”
  • Maria i Zbigniew Kozłowscy
  • Marta i Mateusz Kozłowscy – firma ERKADO Sp. z o.o.
  • Krystyna Pyzara -Piekarnia Staropolska i sklep Groszek w Radomyślu n/S
  • Halina Kozłowska -Stolarnia ADAM
  • Dorota i Zbigniew Borys -Usługi Budowlano –Stolarskie
  • Adam Rybak -Usługowy Zakład Stolarski
  • Roman Mazurek -firma WODMEL
  • Lucyna Sagan – Sklep Spożywczo –Mięsny
  • Barbara i Roman Oskroba – Sklep „Patwik”
  • Agnieszka i Robert Zbiżek
  • Koło Łowieckie -Ostoja Powiśle
  • Krystyna i Ryszard Zbydniowscy
  • Koła Gospodyń i Gospodarzy
  • OSP Radomyśl nad Sanem

Składamy ogromne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji i uświetnienia tegorocznego Święta Plonów. Tych dobrych ludzi jest wielu i nie sposób wymienić wszystkich, mimo to dziękujemy za ofiarność, pomoc, której nie odmawiacie, za zaangażowanie oraz trud.