“W głębi słowiańskiego dziedzictwa – warsztaty folklorystyczne”

Młodzież z Gminnego Centrum Kultury w Radomyślu nad Sanem z siedzibą w Chwałowicach wraz z młodzieżą z Zespołu Folklorystycznego “Yagilochka” Centrum Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej Obw. Dnieprowskiego miała przyjemność uczestniczyć w warsztatach pt. “W głębi słowiańskiego dziedzictwa – warsztaty folklorystyczne”. Projekt realizowany był w Ośrodku Szkoleniowo-Edukacyjnym w Przysietnicy w dniach 2 września do 9 września 2024r.

Głównym celem projektu była integracja międzykulturowa oparta na doskonaleniu artystycznych umiejętności w zakresie tańca i śpiewu ludowego. Młodzież w trakcie trwania projektu eksplorowała wspólne elementy kulturowe obu krajów zwracając szczególną uwagę na sztukę ludową. Dzięki współpracy z doświadczonymi ekspertami w dziedzinach ich zainteresowań, młodzież udoskonaliła swój warsztat wokalny i ruchowy. Wspólnie spędzony czas zarówno na sali do ćwiczeń jak i podczas wycieczek umożliwił bliższe zapoznanie się uczestników i międzynarodową integrację. Młodzież poznawała region Bieszczad m.in. przez wyjazd studyjny nad Jezioro Solińskie oraz poszukiwanie informacji o obrzędach i rytuałach słowiańskich. Opiekunowie zauważyli u dzieci chęć poznania języka sąsiada i ogromne zaangażowanie podczas zajęć językowych. Konferencja podsumowująca działania projektowe odbyła się przy udziale lokalnej społeczności i zaproszonych gości, którzy mogli zobaczyć występ finałowy przygotowywany na tę okazję. Projekt ukształtował w uczestnikach wrażliwość na tradycję i kulturę przodków, dał im okazję do pracy w międzynarodowym zespole i przyczynił się do rozwoju samodzielności i kreatywności.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Polsko-Ukraińska Wymiana Młodzieży 2024.