„NASZ STARY, NADSAŃSKI RADOMYŚL” – SPOTKANIE PROMUJĄCE KSIĄŻKĘ
W sobotę 26.04.2025r. na sali widowiskowej Urzędu Gminy w Radomyślu nad Sanem odbyło się spotkanie promujące książkę „NASZ STARY, NADSAŃSKI RADOMYŚL”, autorstwa Teresy Kowalik – Gąski.
Spotkanie rozpoczęła kierownik GBP w Radomyślu nad Sanem – Leokadia Gugała zwracając się ciepłymi słowami do zebranych gości: „Witam serdecznie wszystkich zebranych gości – władze samorządowe, rodzinę, sąsiadów, przyjaciół pani Teresy Kowalik- Gąski. Dziękuje, że znaleźliście dziś chwilę, żeby wspólnie spędzić ten wyjątkowy czas. Spotykamy się tego sobotniego popołudnia z pięknego powodu – żeby razem uczcić drugie wydanie rozszerzonej książki „NASZ STARY, NADSAŃSKI RADOMYŚL”, autorstwa Teresy Kowalik – Gąski. To publikacja, która przypomina nam skąd jesteśmy, kim byliśmy i jak wyglądały nasze strony przed laty.”
W dalszej części wystąpienia kierownik GBP przybliżyła życiorys autorki publikacji: „Pani Teresa Kowalik – Gąska – urodziła się w 1941 roku w Radomyślu nad Sanem. W tej miejscowości ukończyła szkołę podstawową. Po maturze, którą uzyskała w Sandomierzu podjęła studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po ich ukończeniu w 1964 roku była nauczycielem języka polskiego w krakowskich szkołach średnich. Pracowała również jako nauczyciel – doradca w Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym w Krakowie. W zawodzie nauczycielskim przepracowała ponad 30 lat. Przez ten czas mieszkała w Krakowie. Pani Teresa była pisarką, regionalistką, pedagogiem, rodowitą radomyślanką, mieszkającą w Krakowie, z którym przez kilkadziesiąt lat związała życie studenckie i zawodowe. Ale to Radomyśl był jej ukochanym miejscem, do którego zawsze wracała i do którego zdecydowała się przeprowadzić na stałe. Pani Teresa Kowalik – Gąska była autorką książek i publikacji, m.in. „Nasz Kraków”, „Kraków znany i nieznany” czy związanych z Radomyślem: „Nasz stary nadsański Radomyśl”, „Jan Wiktor, literat z Radomyśla”, „Gawęda o radomyskiej orkiestrze dętej”, „Nasza stara radomyska szkoła – to była szkoła!: wspomnienie”. Ponadto ukazała się książka „Od nienawiści… Moje niezwykłe spotkania z Żydami”. Publikacja zawiera jej osobiste wspomnienia z lat przełomu XX i XXI wieku. Fabułą opowieści jest Jej znajomość z mieszkającym w Jerozolimie małżeństwem Barucha i Lusi Gal – On. Autorka porusza skomplikowane problemy relacji polsko- żydowskich, stereotypów i uprzedzeń, zapoznaje czytelników z ulicami krakowskiego Kazimierza, radomyskimi piaskami, zaułkami Jerozolimy. Książka ukazała się dzięki pomocy finansowej senator Janiny Sagatowskiej, a także Jana Pyrkosza. Publikowała w polskiej prasie i internecie. Jako doświadczony pedagog była autorką publikacji metodycznych z zakresu nauczania języka polskiego.” Znaczącym elementem spotkania było wystąpienia wójta gminy Radomyśl nad Sanem Jana Pyrkosza, prezentacja dotycząca książki „NASZ STARY, NADSAŃSKI RADOMYŚL” oraz życia autorki Teresy Kowalik – Gąski przygotowane przez przedstawicielkę Wydawcy Fundacji Stalovianum – Annę Garbacz, wspomnienia rodziny oraz przyjaciół.
Na zakończenie przygotowany został słodki poczęstunek, nie obyło się bez podziękowań, gratulacji, kwiatów, a każdy z uczestników otrzymał egzemplarz świeżo wydanej książki. Cieszymy się, że mogliśmy spotkać się w miejscu gdzie historia splata się z codziennością, a pamięć łączy pokolenia. To niezwykle interesujące spotkanie już za nami, ale mamy nadzieję, że to dopiero początek kolejnych rozmów, spotkań i wspomnień, które będą dotyczyły naszej społeczności.
Dziękujemy bardzo każdemu za obecność i wspólne świętowanie wydania tej niezwykłej publikacji – wyjątkowej bo pisanej prosto z serca. Dziękujemy rodzinie pani Teresy Kowalik – Gąski za przybycie i podzielenie się tym, co tak bardzo cenne: wspomnieniami, emocjami i historią. Ukłony również składamy w stronę wszystkich, którzy przyczynili się do tego, że drugie wydanie książki mogło ujrzeć światło dzienne.






















































Zobacz również

20-lecie Dziecięco-Młodzieżowego Zespołu Tanecznego „Sanowiślaczki”
23 stycznia 2023
WYNIKI GMINNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO „NAJPIĘKNIEJSZA KARTKA WALENTYNKOWA” 2025
6 marca 2025