AKTUALNOŚCI

20-lecie założenia i działania zespołu „Sanowiślaczki”

18 lutego 2023r. hucznie obchodzono okrągły jubileusz istnienia Dziecięco-Młodzieżowego Zespołu Tanecznego „Sanowiślaczki”. Zanim jednak przejdziemy do opisu tego wieczoru wróćmy do historii powstania zespołu.

Jego nazwa nawiązuje bezpośrednio do położenia miejscowości,

z których pochodzą tancerze, tj. ujścia Sanu do Wisły. Mimo, iż założycielkami grupy były panie Ewa Kozłowska wraz z Anną Czuj, to właśnie pan Stanisław Kosiński- ówczesny radny, podjął i drążył temat do skutku. Trudne początki wsparli Piotr Jackowski- redaktor „Naszego Czasu” oraz Grażyna Janik- dawny kurator oświaty.

Do września 2009r. nauczycielem tańca był Marek Zaremba, a od listopada 2009 choreografem jest Anna Strusińska. Należy przyznać, że dzieci szybko chłonęły wiedzę i umiejętności taneczne. Powoli kompletowano stroje sukcesywnie przekazywane przez wójta gminy i Gminne Centrum Kultury. Wspólnie z rodzicami wykonano wianki dla dziewcząt, mamy i babcie uszyły kostiumy śląskie i krakowskie. Dzięki hojności Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Lokalnych

w Chwałowicach oraz Stowarzyszenia PANDOZ z Antoniowa zakupiono oryginalne obuwie ludowe.

Młodzi artyści są dumni ze swego pochodzenia i godnie reprezentują nasz region. Posiadają bogaty repertuar, wymienić tu można:

– tańce narodowe: polonez, krakowiak, kujawiak z oberkiem,

– tańce regionalne: suita lubelska, tańce śląskie, polki,

– tańce towarzyskie: walc wiedeński, walc angielski,

– tańce disco, taniec nowoczesny,

– prezentacje obrzędów ludowych m.in. wesela lasowiackiego, obrzędu dożynkowego.

Zespół zaprezentował się podczas wieczerzy wigilijnej nagrywanej w Izbie Regionalnej w Antoniowie przez TV Stella, jak również podczas śniadania wielkanocnego i obrzędów związanych

z Wielkanocą, które nagrała TV Diana.

Nagrody i osiągnięcia jakimi mogą poszczycić się Sanowiślaczki to:

– udział w turnee po Ukrainie (gmina Radechów) 2004r.,

– reprezentowanie powiatu stalowowolskiego w XV Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w 2007r.,

– wyróżnienie I stopnia na Ogólnopolskim Festiwalu „Dziecko w folklorze” w Baranowie Sandomierskim w 2009r.,

– umieszczenie informacji o znaczeniu i zasługach zespołu na kartach albumów „Radomyskie Zasanie” oraz „Zasańskie Portrety” 2011r.,

– Grand Prix w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Szkolnych

„O Gęsie Pióro” 2011r.,

– I miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Szkolnych

„O Gęsie Pióro” 2011r.,

– II miejsce w Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych Lasowiaczek 2011r.,

– I miejsce w Powiatowym Przeglądzie Zespołów Szkolnych

„O Gęsie Pióro” 2012r.,

– wyróżnienie w Powiatowym Przeglądzie Zespołów Szkolnych

„O Gęsie Pióro” 2012r.

Na ten rok przypada 20-lecie powstania zespołu, nie można było oczywiście minąć tego bez echa. Założycielki grupy wraz z pracownikami GCK podjęły się organizacji wydarzenia. Zaproszono dawnych członków „Sanowiślaczek” wraz z rodzinami, sponsorów i honorowych gości, którzy wspierali działania grupy na przestrzeni lat. Pojawili się również przedstawiciele władz gminy Radomyśl nad Sanem oraz jej mieszkańcy. Sala widowiskowa budynku GCK wypełniła się po brzegi, natomiast w każdym jego zakamarku tancerze szykowali się do występów. Kuchnia przyciągała zapachami potraw przygotowywanych przez panie z KGW Chwałowice i Witkowice.

Kiedy rozbrzmiała muzyka, na scenę weszli pierwsi tancerze prezentując walca. Tak rozpoczęła się część oficjalna. Po tym wyświetlona została prezentacja archiwalnych zdjęć zespołu zgromadzonych na przestrzeni lat. Uświadomiły one jak ogromna historia, liczba członków i osiągnięć stoi za nazwą „Sanowiślaczki”. Dorośli już tancerze ze wzruszeniem wspominali pierwsze kroki w zespole.

Prowadzącymi wydarzenie byli Maria Kozłowska wraz z Michałem Zbydniowskim. To oni zaprosili do występu najmłodszych członków zespołu. Po nich scenę na zmianę zajmowały grupy „Sanowiślaczek” zaczynając od dorosłych i młodzieży po najmłodsze dzieci. Barwne stroje wirowały w rytm oberka, krakowiaka, kujawiaka i innych żywiołowych tańców ludowych. Pokazy te przeplatały się z występami wokalnymi. Dziewczęta wprawiały publiczność w melancholijne nastroje pieśniami: „Czerwone jabłuszko”, „Oj chmielu, chmielu”, „Zachodźże słoneczko”.

Zwieńczeniem części artystycznej był niezwykle efektowny polonez, do którego zaangażowano najstarszych członków grupy. Na koniec dołączyli do nich wszyscy artyści występujący tego wieczoru by ukłonić się publiczności.

Mikrofon przejęła dyrektor GCK Teresa Lachowska wyrażając ogromny podziw dla organizacji występu, przedstawiła pokrótce historię powstania zespołu „Sanowiślaczki” i zapowiedziała nadejście wzruszającego momentu podziękowań.

Na scenę zaproszone zostały założycielki i prowadzące grupę: Ewa Kozłowska, Anna Czuj i Anna Strusińska. Już po chwili otoczył je wianuszek podopiecznych z naręczami kwiatów.

Dziękowano również osobom, które wspierały działanie zespołu od samego początku jego istnienia: pomysłodawcom, sponsorom, rodzicom, ofiarodawcom. Wśród wyróżnionych znaleźli się: wójt gminy Jan Pyrkosz, Stanisław Kosiński, Piotr Jackowski, Jolanta Róża Kozłowska, Halina Kozłowska, Maria i Zbigniew Kozłowscy, Marta i Mateusz Kozłowscy, Mariusz Pasztaleniec, Anna i Andrzej Górniakowie, Tomasz Połomski, Barbara i Dariusz Żmudowie, Leokadia Gugała, Hubert Karwan, Dorota i Marek Kułagowie, firma DAMONT- Daniel Olech, Damian Kamiński, KGW Chwałowice, KGW Witkowice, Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Lokalnych w Chwałowicach, Stowarzyszenie PANDOZ w Antoniowie, ks. Jan Jasiewicz, ks. Daniel Koryciński.

Następnie głos zabrał mocno wzruszony przewodniczący rady gminy Edward Wermiński. Podkreślił, że tak utalentowany zespół jest dumą naszego regionu, natomiast na ręce dyrektor GCK złożył wyrazy uznania wyryte w pamiątkowym grawertonie.

Mikrofon przejęła Anna Strusińska, która w imieniu dyrektor Domu Kultury w Pysznicy Barbary Żywczak, podziękowała dyrektor naszego GCK za otwarte serce i bezinteresowną pomoc.

Jako przedstawiciel samorządu gminy wystąpiła również wicewójt Izabela Szałaj. Pogratulowała organizacji tak wspaniałego wydarzenia oraz zapewniła, że wójt Jan Pyrkosz dba o nagradzanie jego członków za trud jaki wkładają w treningi i występy dofinansowując wycieczki i inne działania rekreacyjne. W jego imieniu wręczyła wszystkim uczestnikom święta pamiątkowe medale.

Nadszedł czas na poczęstunek, na scenie pojawił się pięknie udekorowany tort z motywem przewodnim imprezy- czerwonym makiem. Wszyscy goście udali się do suto zastawionego szwedzkiego stołu przygotowanego przez KGW Chwałowice i Witkowice.

GCK wraz z Wójtem Gminy składają ogromne podziękowania za zorganizowanie wydarzenia zarówno założycielkom „Sanowiślaczek”, choreografce, jak i paniom z KGW Chwałowice i Witkowice.

Tekst i zdjęcia: M.L.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content