V Gminny Powstańczy Rajd Rowerowy

Za nami V Powstańczy Rajd Rowerowy, który przejechał ulicami Gminy Radomyśl nad Sanem w celu uczczenia 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Rajd został zorganizowany przez Gminne Centrum Kultury w Radomyślu nad Sanem z siedzibą w Chwałowicach pod patronatem Wójta Gminy Radomyśl nad Sanem. Dzięki dużej frekwencji udało się nam zakomunikować swój patriotyzm i oddać cześć pamięci walczącym o wolną Polskę. Rajd ten był znakiem hołdu oraz upamiętnieniem Powstańców Warszawskich i mieszkańców stolicy, którzy zginęli podczas trwających 63 dni walk z niemieckim okupantem.

Rajd wystartował z dwóch krańców Gminy Radomyśl nad Sanem: z parkingu przy GCK w Chwałowicach oraz z parkingu przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Rzeczycy Długiej. Punktem docelowym Rajdu był cmentarzu na „Zjawieniu” gdzie miała miejsce właściwa uroczystość. O godzinie 17:00, jako pamiątka godziny „W” zawyły syreny, minutą ciszy pod Pomnikiem Poległych oddany został hołd Bohaterom Warszawy, następnie odśpiewany został Hymn Polski.

Dyrektor GCK Teresa Lachowska przywitała wszystkich uczestników rajdu, a w szczególności:

• Wójta Gminy Radomyśl nad Sanem Jana Pyrkosza,

• W-ce Wójt Gminy Radomyśl Izabelę Szałaj,

• Radną Gminną Dorotę Borys,

• Sołtysa Radomyśla nad Sanem Juliana Geneję,

• Szczep ZHP Bieszczadnicy z Woli Rzeczyckiej,

• Uczestników Domu Dziennego Pobytu Senior +

w Pniowie wraz z kierownik Martą Borys,

• Regionalistę Zygmunta Janoszka wraz z żoną,

• Janusza Wronę wraz z rodziną – Stowarzyszenie PANDOZ.

• Roberta Radzika – redaktora Telewizji Miejskiej ze Stalowej Woli.

W trakcie spotkania odśpiewane zostały pieśni patriotyczne. Program słowno muzyczny przygotowany przez Harcerzy z Woli Rzeczyckiej oraz solistkę Emilię Gębala z Żabna wzruszył uczestników uroczystości. Na zakończenie głos zabrał Wójt Gminy Radomyśl nad Sanem Jan Pyrkosz przybliżając zebranym historię Powstania Warszawskiego. Pod pomnikiem zapalone zostały znicze oraz złożone wiązanki kwiatów, jako znak upamiętnienia poległych.

Dziękujemy wszystkim za tak liczne przybycie, w duchu patriotyzmu udało nam się oddać hołd poległym.